Demo

Café Špilberk je nekuřácká kavárna otevřená v polovině ledna 2014. Naleznete nás v atraktivní lokalitě areálu hradu Špilberk nacházejícího se v samém srdci města Brna.

Při návštěvě kavárny na Špilberku Vám rádi nabídneme kvalitně praženou kávu ZiCaffè v nejrůznějších variacích. Pochutnat si můžete na lahodné kávě espresso, cappuccino, caffè latte, latte macchiato, řecké frappé a spoustě dalších.

Pro ty, kteří kávě zrovna neholdují, máme připraveny chutné čaje značky Harney&Sons a další teplé nápoje, jako například horkou čokoládu, svařené víno či grog.

Taktéž nabízíme široké spektrum nealkoholických a alkoholických nápojů. V nabídce máme ovocné džusy, chlazené nápoje, pivo a mnohé další. V létě pro Vás navíc připravujeme výborné míchané nápoje.

Mezi speciality kavárny Špilberk patří moravská vína z moravských hroznů. Naservírujeme Vám je dle aktuální nabídky a samozřejmostí je víno rozlévané.

Pokud Vám po cestě do kavárny vyhládne, nebo jen dostanete chuť na něco dobrého, doporučujeme vyzkoušet náš Sacher, Marlenku, jablečný koláč nebo Cheesecake.

A jak se k nám dostanete? Je to velmi jednoduché. Pokud se vypravíte autem, zaparkovat můžete v ulici Pellicova, případně v ulici Husova u hotelu International v Brně. Odtud se pak vydáte krásným udržovaným hradním parkem pěšky nahoru. V letních měsících je navíc zavedena sezónní autobusová doprava MHD linky č. 81 ze zastávky Česká. Linka je v provozu pouze v pracovní dny.

Návštěva naší kavárny na Špilberku je skvělým tipem na výlet. V okolí si na své přijdou všichni milovníci přírody či památek. Jistě to bude zajímavá trasa také pro hledače pokladů v celosvětově známé hře zvané Geocaching.

V případě příznivého počasí nabízíme možnost posezení na přilehlé zahrádce, která se nachází v bezprostřední blízkosti vchodu do kavárny. Odtud pak budete mít Brno doslova jako na dlani.

Přijďte strávit příjemné chvilky k nám do centra známé brněnské památky a nechte se hýčkat v příjemném prostředí Café Špilberk s překrásným výhledem.

O kávě Zicaffè

V roce 1929 pan Vito Zichitella začal pražit kávu v západosicilském městě Marsala. Jeho produkci poznávali zákazníci zpočátku pouze v okrese Marsala, postupně se ale začal prosazovat na celém území Sicílie.

Nová doba si vyžadovala i nové prodejní strategie. Proto se Zicaffé začalo prodávat pod novým logem a v roce 1977 se postavila nová továrna, aby se mohla rozšířit produkce. S novou továrnou přišlo i rozšíření prodejní sítě v jižní Itálii, na čemž měli výrazný podíl synové pana Zichitella.

Dobrá pověst o kávě se začala šířit a prodejní sítě se rozšiřovaly. Zicaffé se od roku 1990 začalo prodávat v mnoha evropských městech a v severní Americe. V roce 1999 přišel opět čas na změnu a káva se začala prodávat v nové vizuální podobě s novým logem.

Více informací naleznete v článku Káva Zicaffé.

Historie hradu Špilberk

Hrad byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. kolem poloviny 13. století na nevysokém (290 m n. m.), ale poměrně příkrém skalnatém vrchu tyčícím se bezprostředně nad historickým centrem města (kolem 220 m n. m.). Stal se pevnou oporou panovnické moci a také důstojným sídlem vládců Moravy.

Nejstarší písemné zprávy o existenci hradu pocházejí z let 1277-1279. Hovoří se zde o hradních kaplích a konání sněmu v těchto prostorách. Objevuje se poprvé také jméno kopce, podle kterého byl následně pojmenován i samotný hrad.

Čeští panovníci nenavštěvovali Špilberk příliš často, spíše jen příležitostně. Skutečným sídelním hradem moravských markrabat se Špilberk stal až od poloviny 14. století za vlády Jana Jindřicha (1350-1375) a jeho syna Jošta (1375-1411). Období autonomní vlády „moravských“ Lucemburků, bratra a synovce Karla IV., trvalo sice pouhých šest desítiletí, avšak tvoří bezesporu nejvýznamnější, i když málo známou, kapitolu v dějinách brněnského hradu.

Po Joštově smrti se ujal vlády poslední Lucemburk, uherský, římský a později i český král Zikmund, který přenechal v roce 1423 vládu nad Moravou a hrad Špilberk svému zeti Albrechtu Rakouskému. Touto dobou ztrácí hrad již natrvalo svou rezidenční funkci a do popředí se dostává jeho význam vojenský. Ten se pak projevil za válek husitských a při bojích mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem. Viktorín z Poděbrad (v pramenech uváděný jako „hejtman na Špilberce“) zastával funkci zemského hejtmana.

V roce 1469 se však Matyáši Korvínovi, který byl podporován městem Brnem, podařilo po několikaměsíčním obléhání přinutit vyčerpanou českou posádku na Špilberku k odchodu za čestných podmínek a získat tak tento důležitý strategický bod a následovně i vládu na Moravě.