Demo

Výstava bratrů Saudkových

Máme pro Vás skvělý tip, jak strávit příjemně a kulturně svůj volný čas ve dnech od 12. 2. - 12. 4. 2015. V této době se totiž na Špilberku koná mimořádná výstava té nejpozoruhodnější dvojice na české umělecké scéně všech dob - bratrů Saudkových.

Oba umělci letos oslaví osmdesáté narozeniny a právě k tomuto významnému životnímu jubileu je výstava uspořádána. K vidění bude na šedesát kreseb Káji Saudka a na sto fotografií Jana Saudka, včetně těch velkoformátových. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a o svých zážitcích z výstavy si potom přijďte popovídat u výborné kávy k nám do kavárny.

A nyní několik informací k samotné tvorbě. Kája Saudek je významný český malíř a komiksový kreslíř. Právem je nazýván králem českého komiksu. Kromě svých legendárních komiksů se proslavil i prací pro film a televizi – např. Kdo chce zabít Jessii, Okna vesmíru dokořán nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Ilustroval také řadu knih a časopisů, a na svém kontě má samozřejmě i volnou malířskou tvorbu a několik hudebních či filmových plakátů. Karel Saudek je znám svou nákloností k ženám, což je silně poznat na většině jeho tvorby. Všechny kresby jsou živé, detailně propracované a vtipné.

Jan Saudek je český fotograf věnující se zejména ateliérové fotografii. Je také malíř a mimoto i nositel francouzského Řádu umění a literatury z roku 1990. Jako první začal s fotografováním sám sebe. V jeho sbírce nalezneme fotografie věnované rodičovství, vztahům mezi muži a ženami, nebo například fotografie s doprovodným charakterem v podobě zdi či otevřeného okna. U všech těchto děl však hraje hlavní roli erotika, provokace, živočišnost až perverznost. Pro většinu fotek je charakteristická následná úprava v podobě kolorování a vyznačují se podivným starobylým vzhledem. Na jeho tvorbu existuje řada názorů, od těch, které ho oslavují, až po ty, které ho zatracují.

 

Zpět