Demo

Expozice hradu Špilberk

Máme sice zimu a předvánoční čas, ale počasí venku tomu rozhodně neodpovídá. Slunečné a teplé počasí je jako stvořené pro hezkou procházku. A pokud nevíte, kam se zrovna vypravit, máme pro Vás jeden tip - na hrad Špilberk. Tato výrazná dominanta města Brna má totiž vždy co nabídnout.

A nabídka je to opravdu široká. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější kulturní akce či krásné výstavy a pokaždé jsou k vidění stálé expozice hradu. Ty si nyní krátce představíme. Od hradu k pevnosti je expozice přibližující návštěvníkovi jednotlivé etapy stavebního vývoje a osudy Špilberku od jeho počátků až do vzniku jeho současné podoby v 19. století. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu a také k nejnavštěvovanějším atraktivitám v Brně. Vidět zde můžete jednotlivé cely vězení, kopky, mučírnu, dozorcovské místnosti a další. Žalář národů přímo navazuje na expozici kasemat. Velmi zajímavé jsou ukázky předmětů dokumentující život ve věznici, způsob stravování, zdravotní péči, práci vězňů apod. Brno na Špilberku představuje na tisícovku originálních exponátů, které jsou tematicky rozčleněny do osmi okruhů a přibližují všechny významné momenty historie města Brna od roku 1091 až do roku 1919. Kromě toho všeho si můžete prohlédnout i zdejší barokní lékárnu, lapidárium, vyjít na rozhlednu nebo severní a západní křídlo pevnosti. A nechybí ani expozice věnované malířskému umění, sochařskému umění či architektuře. Jak bylo řečeno již v úvodu, na Špilberku si zkrátka každý přijde na své.

A kdyby Vám nakonec přeci jen byla zima, přijďte se zahřát výbornou kávou či jiným horkým nápojem k nám do kavárny, i my máme rozhodně co nabídnout.

 

Zpět