Demo

Panna Cotta

Hedvábně jemná konzistence, lahodná chuť smetany a k tomu svěží ovocné pyré…přesně tak by se dal popsat vynikající italský desert se vznešeným názvem Panna Cotta.

O původu desertu se toho moc neví. Pravděpodobně byl vytvořen jednou dámou žijící v oblasti Langhe Piedmont v Itálii kolem roku 1900. A někde se pro změnu můžeme dočíst, že byl tento recept znám již od středověku.

Nyní k samotnému receptu. V překladu znamená Panna Cotta „vařená smetana“ a název je to opravdu výstižný. Základem je skutečně smetana, dále desert obsahuje mléko, cukr a někteří přidávají i vanilkový lusk. Následně se všechny ingredience ohřejí a zahustí pomocí želatiny. Původní receptura se skládala také z medu a vaječných bílků, kterých bylo v italských rodinách vždy nadbytek díky výrobě těstovin z vaječných žloutků. Desert se zahušťoval želatinou získanou z rybích kostí, což už dnes naštěstí nemusíme.

Smetanovo - vanilková chuť je pro desert nejtypičtější, ale setkat se můžete i s Panna Cottou dochucenou čokoládou, karamelem, kokosem a dokonce i s pikantní variantou. Nejčastěji se pak podává s různými ovocnými omáčkami, buďto z lesního ovoce, jahod či tropického ovoce.

Ale povídání už bylo dost, nejlepší bude, když tento jemný desert vyzkoušíte na vlastní jazýček. Panna Cottu u nás můžete dostat při vybraných událostech v roce, proto sledujte naše facebookové stránky, ať si ji nenecháte ujít. Rozhodně totiž stojí za ochutnání.

 

Zpět